Moje artykuły


Jestem autorką cyklu artykułów o etykiecie biznesu i savoir vivre w relacjach służbowych i biznesowych dla magazynu Transport Manager oraz artykułu dotyczącego działań z zakresu odpowiedzialności społecznej (CSR) dla magazynu Transfer Wiedzy. Etykieta biznesu i Savoir-vivre to wiedza, bez której poruszanie się w środowisku biznesowym jest dość ryzykowne. To przewodnik po normach i zasadach obowiązujących w relacjach służbowych, który ma nieoceniony wpływ na reputację firmy oraz jej pracowników. Serdecznie zapraszam do lektury.
Sztuka bywania

Bywać trzeba umieć. Nie każdy ma w sobie jednak pierwiastek lwa salonowego, który odnajdzie się zawsze i w każdej sytuacji: bryluje na salonach, sprawnie zmienia towarzystwo, lekko rzuci zawsze śmiesznym żartem, zna się na drinkach i nie odpuści żadnego kawałka na parkiecie. Do tego pozna kogo trzeba, ba nawet się zaprzyjaźni z kim trzeba, a wychodząc nie zapomni skomplementować gospodarzom udanej imprezy. Można by powiedzieć, że z tym trzeba się urodzić. Urodzić bądź nauczyć, a w tym może nam pomóc znajomość zasad etykiety.

więcejOrganizacja wydarzeń specjalnych

Event Marketing to jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi do budowania wizerunku, a tym samym zacieśniania relacji z Klientami. Choć często organizację dużych wydarzeń specjalnych powierzamy profesjonalisto, to warto znać najważniejsze zasady, które pomogą nam wymagać najwyższych standardów od podwykonawców.

więcejEtykieta w relacjach służbowych

Biznes to w dużej mierze budowanie relacji. Świadomość tego jaką reprezentujemy kulturę narodową i jakie obowiązują u nas zasady budowania relacji służbowych, jest podstawą do świadomego budowania relacji. Zapraszam do lektury artykułu o polskiej kulturze narodowej, krajach propartnerskich i protransakcyjnych oraz o kluczowych zasadach etykiety biznesu.

więcejPrecedencja w biznesie

Z badań wynika, że w skali od 0-100, gdzie 0 to kraje egalitarne a 100 hierarchiczne, Polska otrzymuje 68 punktów. Oznacza to, że bliżej nam do krajów, które przywiązują wagę do hierarchii w relacjach służbowych, a co za tym idzie, oczekujemy od siebie konkretnych zachowań i znajomości zasad precedencji. O tej i innych kluczowych zasadach w budowaniu relacji służbowych w Polsce w artykule „Precedencja w biznesie”.

więcejKultura budowania relacji

Kto z nas nie słyszał powiedzenia „Biznes to relacje”? Myślę, że większość zgodzi się z tym, stwierdzeniem. Można wiec założyć, ze wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak relacje są ważne w efektywnych działaniach biznesowych. Jednak jak często zastanawiamy się czy budujemy je w sposób właściwy?

więcejEtykieta przy stole

Oficjalne przyjęcia oraz spożywanie wspólnych posiłków z naszymi biznesowymi partnerami to doskonały sposób na to, by w swobodniejszy i bardziej przyjemny sposób nawiązać relacje zawodowe. Znajomość etykiety oraz zasad savoir-vivre’u w takich okolicznościach doda nam pewności siebie i sprawi, że z łatwością będziemy mogli połączyć przyjemne z pożytecznym. Co oznacza zasada BMW, do czego służą poszczególne sztućce i jaka jest rola gospodarza – to tylko nieliczne aspekty, z którymi warto zapoznać się, zasiadając do biznesowej kolacji.

więcejRóżnice kulturowe w relacjach biznesowych

Kultury propartnerskie, protransakcyjne oraz umiarkowanie protransakcyjne – czym się od siebie różnią i jaką my reprezentujemy? O tym jak przygotować się do współpracy z międzynarodowym partnerem, reprezentantem innej kultury prowadzenia biznesu i jakie środki podjąć by ta relacja była jak najbardziej owocna dla obu stron? Akceptacja odmienności zwyczajów często sprawia wiele problemów. Należy mieć jednak jej świadomość, by odnaleźć możliwości dotarcia do wspólnego celu i kompromisu.

więcejCo kraj to biznesowy obyczaj – etykieta w Europie

Relacje z krajami europejskimi w odróżnieniu od Bliskiego i Dalekiego Wschodu nie powinny stanowić dla nas szczególnego wyzwania na płaszczyźnie biznesowej. Zazwyczaj posługujemy się podobnymi schematami zachowań oraz przestrzegamy zbliżonych do siebie zasad. Warto mieć jednak na uwadze, że choć geograficznie i kulturowo nie poróżniają nas istotne aspekty, tak w rzeczywistości każde z europejskich państw wykształciło swój indywidualny styl budowaniu relacji z kontrahentami, stosunku do hierarchii czy sposobie komunikowania się.

więcejEtykieta biznesu w krajach arabskich

Organizując biznesowe spotkania z partnerami arabskiego pochodzenia oraz wyjeżdżając w służbową podróż do krajów bliskiego Wschodu, często zderzamy się z szeregiem wątpliwości – jakie standardy zachowań funkcjonują w danym środowisku, jak odpowiednio dostosować się do naszego rozmówcy i wreszcie, co zrobić, bądź czego unikać, by nieświadomie nikogo nie urazić. Poznaj kluczowe zasady gwarantujące nam umiejętne i skuteczne budowanie relacji z Arabami.

więcejKomunikacja niewerbalna, a różnice kutlurowe

Komunikacja niewerbalna to bardzo ważny aspekt podczas budowania relacji, nie tylko tych na płaszczyźnie biznesowej. Ujawnia niewypowiedziane emocje, pewność siebie, wyrazy sympatii oraz intencje rozmówcy. Niesie jednak ze sobą szereg niebezpieczeństw, z którymi związany jest głównie brak odpowiedniej interpretacji. Jak się okazuje, w zależności od położenia geograficznego i kultury, gest mogą być zupełnie odmiennie interpretowane. Sprawdź jakie gesty niosą za sobą ryzyko popełnienia faux pas.

więcejNetykieta

Czym różni się e-mail od korespondencji klasycznej? Czy istnieje ciche przyzwolenie na nieprzestrzeganie zasad etykiety i savoir-vivre’u na płaszczyźnie komunikacji internetowej?
Często zapominamy bądź świadomie pomijamy pewne zasady, które powinny być stosowane także w oficjalnej korespondencji mailowej. O „Witam” oraz innych internetowych pułapkach, przez które można (z)ręcznie zaplątać się w sieci – Netykieta na co dzień.

więcejEtykieta telefoniczna

Choć geneza powstania telefonu sięga już XVII wieku, nasuwa się pytanie, czy w dobie najnowszych technologii, potrafimy z nich odpowiednio korzystać i czy telefon, który pozornie powinien ułatwiać nam budowanie relacji, nie stanie się przeszkodą w kształtowaniu profesjonalnego wizerunku?
Czy wiesz jak prawidłowo przedstawić się, inicjując rozmowę telefoniczną, a jak odbierając telefon?
Co zrobić kłopotliwych sytuacjach, które wymagają natychmiastowej reakcji na „drugiej linii”? O tym w tekście o etykiecie telefonicznej.

więcejPrezenty w biznesie

Biznes to w dużej mierze budowanie relacji. Świadomość tego jaką reprezentujemy kulturę narodową i jakie obowiązują u nas zasady budowania relacji służbowych, jest podstawą do świadomego budowania relacji. Zapraszam do lektury artykułu o polskiej kulturze narodowej, krajach propartnerskich i protransakcyjnych oraz o kluczowych zasadach etykiety biznesu.

więcej