Skip links

Prelekcja na konferencji 100 CEO’s

100 CEO’s Conference to coroczne miejsce spotkań właścicieli, prezesów i członków zarządów największych firm transportowo-spedycyjno-logistycznych w Polsce.  W tym roku miałam przyjemność wziąć w niej udział w roli prelegentki i opowiedzieć jaką rolę odgrywają różnice pokoleniowe i kulturowe w procesie budowania relacji służbowych.

Choć w procesie nawiązywania relacji nie chodzi o szukanie różnic, to właśnie ich świadomość może pomóc nam uchronić się przed kosztownymi błędami, ale przede wszystkim pomaga lepiej zrozumieć partnera biznesowego. Żyjemy w czasach mocno zróżnicowanych kulturowo i pokoleniowo. Świat robi się coraz mniejszy. Współpracować możemy z każdym, w delegacje możemy pojechać do najodleglejszego zakątka świata, a na rodzimym gruncie mamy dużą szansę współpracować z przedstawicielami aż czterech pokoleń. Różnorodność jest częścią otaczającego nas świata, a świadomość różnic wynikających z uwarunkowań kulturowych i pokoleniowych nabiera zupełnie innego wymiaru.

Podczas prelekcji opowiedziałam o kulturach propartnerskich, ceremonialnym i nieceremonialnym podejściu do budowania relacji, stosunku do hierarchii, najważniejszych zasadach etykiety służbowej a także o różnicach między etykietą towarzyską a biznesową oraz wpływie tych różnic na proces budowania relacji służbowych.

To była też doskonała okazja do tego by podzielić się ze słuchaczami wynikami ankiet, które od marca do czerwca zbierałam wśród  studentów z pokolenia Z, a które dotyczyły podejścia do relacji, znajomości zasad etykiety i świadomości roli relacji wśród najmłodszego pokolenia, które już funkcjonuje lub zaraz wejdzie na rynku pracy.